Metropolitný inštitút Bratislava

Hlavné činnosti Metropolitného inštitútu Bratislava (MIB).

Úlohou Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) je vytváranie podmienok na to, aby mala Bratislava odborné podklady nie len pre súčasné ale aj budúce výzvy, akými sú bývanie, územný a mestský rozvoj, či zveľaďovanie zanedbaných verejných priestorov. Aktuálnou úlohou MIB je nastaviť verejné politiky a princípy pre udržateľný rozvoj mesta tak, aby aj v meniacej sa situácii (pandémia, vojna na Ukrajine, starnutie populácie, klimatická kríza) dokázala Bratislava reagovať, odolávať zmenám a napĺňať potreby všetkých obyvateľov.  

Hlavné činnosti MIB sa delia do troch úrovní podľa zásahu, aký dosahujú: 
  • Hlavným dlhodobým pilierom činnosti MIB sú dokumenty s celomestským a územnoplánovacím zásahom. Sú to dokumenty zásadné pre rozvoj mesta na úrovni strategického plánovania ako napríklad Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja alebo Územný plán. Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý má názov Bratislava 2030 vznikal oproti minulosti na základe vyhodnotenia predošlého plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, participatívne a s viac ako sto odborníkmi. Bratislava 2030 obsahuje konkrétne návrhy presných opatrení a ciele pre dosiahnutie nastavených cieľov. Ukončených a rozpracovaných je päť urbanistických štúdií ako podkladových materiálov pre nový územný plán.

          Plán s názvom Bratislava 2030 môžete nájsť TU: Strategicko-programový-rámec-PHSR-20220210.pdf (bratislava2030.sk)

  • Druhou úrovňou aktivít MIB, ktorá dnes slúži na aplikovanie jednotných pravidiel pre verejný priestor sú koncepčné materiály. Na ich zákilade môže každý subjekt rozvíjať verejné priestory. Hlavný materiál pre tvorbu verejných priestorov je Manuál verejných priestorov (a ďalších 10 koncepčných materiálov, štandardov a princípov). V princípoch je presne definované ako by mali vyzerať napríklad prvky mobiliáru, alebo akým spôsobom by mali byť umiestňované exteriérové terasy, ako je potrebné starať sa o zeleň v meste, ako obnovovať povrchy jednotlivých zón,  aká je kvalita osvetlenia (podľa toho či ide o obytnú zónu alebo široký verejný priestor). 

          Manuál verejných priestorov môžete nájsť TU: Manuál verejných priestorov – Metropolitný inštitút Bratislavy (mib.sk)

  • Najviac viditeľnou úrovňou práce MIB sú zásahy vo verejnom priestore. Sem patria projekty rôzneho rozsahu, ktoré sú vo verejnom priestore. Od samostatných objektov, po celé zóny obnovujúce konkrétne lokality. Okrem programu obnovy zanedbaných verejných priestorov Živé miesta sú ďalším rozmerom projektov vo verejnom priestore architektonické súťaže. MIB vo svojich projektoch vytvára komplexnú obnovu priestoru s jeho funkčným nastavením, nielen obnovu povrchu alebo zelene v lokalite. 

Úlohou Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB) pri všetkých vyššie spomenutých projektoch je pomôcť mestu identifikovať, aká funkcia pre aké skupiny obyvateľov sa c danom priestore hodí a naopak aká tam chýba. MIB koordinuje spracovanie architektonických štúdií (technických podkladov, ktorých vizualizácie sú iba čiastkovou súčasťou). Následne zastrešuje povoľovacie procesy na stavebných úradoch v jednotlivých mestských častiach a pri realizácii zabezpečuje autorský dozor.